2017 - rokiem Marszałka Piłsudskiego

W programie wycieczki zwiedzanie miejsc związanych z osobą marszałka :

 • Belweder i pomnik Piłsudskiego

Budynek był oficjalną siedzibą Marszałka od listopada 1918 r. do grudnia 1922 r. oraz od czerwca 1926 r. do maja 1935 r. Trzy razy w roku Belweder przybierał charakter odświętnej rezydencji: 1 stycznia z okazji Nowego Roku, 11 listopada podczas Święta Niepodległości oraz 19 marca, gdy cała Polska świętowała imieniny wodza Józefa - to było święto prawie ogólnopolskie, z tym, że nieoficjalne. Wtedy do Marszałka przychodziły dzieci ubrane w stroje ułańskie.

 • Kamienica Próchnickich - ul. Koszykowa 70 

Marszałek przeprowadził się tu z Belwederu z żoną Aleksandrą Szczerbińską i córkami Wandą i Jadwigą Piłsudski w grudniu 1922 r. Tam przekonywał swoje dzieci do jedzenia, używając podstępu. Gdy córki nie chciały jeść, pytał: "Czy zgadniesz, ile jest łyżek zupy w tym talerzu?". Słyszał odpowiedź, że nie wiadomo. Wtedy odpowiadał, że on też nie wie, więc trzeba je policzyć, zjadając zupę.

 • Stadion Legii i Muzeum Legii

Mało kto wie, że drużyna piłkarska Legii powstała w 1915 r. w Legionach Polskich założonych przez Piłsudskiego. Stadion Legii uroczyście otwarto w sierpniu 1930 r., nadając mu wtedy nazwę Stadionu Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas inauguracji rozegrano mecz z "Europą" Barcelona. Legioniści zremisowali 1:1. Po prawej stronie loży honorowej odsłonięto marmurową tablicę pamiątkową "Pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 90-lecia klubu".

 • Most Poniatowskiego

Na moście Marszałek spotkał się z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim w pierwszy dzień przewrotu majowego. Chciał wymusić zgodę na wjazd do stolicy żołnierzy z jego oddziałów. "Niech pan mi nie przeszkadza. Zapewniam pana, że nic się ani panu, ani tym żołnierzom nie stanie" - takimi słowami naciskał na prezydenta. Po odmowie stwierdził, że i tak przejedzie. Z tą budowlą wiąże się jeszcze jedna historia związana z Piłsudskim. To jego wymienia się jako pierwszego zasłużonego w odbudowie mostu, po tym jak w sierpniu 1915 r. wycofujący się z Warszawy Rosjanie wysadzili go w powietrze.

 • Plac Piłsudskiego

W tym miejscu po raz pierwszy żołnierze odrodzonego wojska polskiego składali przysięgę przed Marszałkiem. Na placu odbył się przegląd Legionów Polskich. Tu, w lewym skrzydle nieistniejącego już Pałacu Saskiego, Marszałek zamieszkał po objęciu stanowiska szefa Sztabu Generalnego. Mieszkał tu do maja 1926 roku.

 • Dom bez Kantów (ul. Krakowskie Przedmieście 11)

Piłsudski miał się przyczynić do powstania budynku w takim kształcie. Gdy obejrzał plany, ostrzegł inwestorów tymi słowami: "Tylko mi panowie budujcie bez kantów". Ci wzięli sobie tak do serca jego słowa, że potraktowali je dosłownie.

 • Hotel Europejski

Marszałek lubił tu przychodzić na lody z dziećmi. Robił to, wymykając się swojej ochronie. Nie lubił jej towarzystwa. Mawiał soczyście, że "w Polsce żyje i sam własnej... upilnować potrafi". Pewnego dnia zniknął z Belwederu, razem z córkami. To wywołało panikę wśród ochrony. Znaleziono całą trójkę w ulubionej przez nich cukierni w hotelu. Miał szczęście, bo akurat wtedy zapomniał zabrać pieniędzy i by zapłacić rachunek, musiał je pożyczyć od adiutanta. Dług oddał natychmiast po powrocie do Belwederu.

 • Cytadela Warszawska

Twierdza zbudowana przez Rosjan w XIX wieku była tez więzieniem, w którym przetrzymywany był Józef Piłsudski.

Następnie przejazd do Sulejówka:

 • Pomnik „Ławeczka Marszałka” i Dworek Milusin

Dworek został zbudowany w roku 1923 i ofiarowany Marszałkowi przez oficerów legionowych. Józef Piłsudski mieszkał w nim z rodziną w latach 1923 – 1926, a do chwili śmierci w 1935 roku przyjeżdżał na wypoczynek. Dla Marszałka było to miejsce intymne. W Sulejówku poświęcał czas żonie Aleksandrze oraz córkom, Wandzie i Jagodzie. Tu stawiał pasjanse, grywał w szachy, wypijając przy tym ogromne ilości mocnej i słodkiej herbaty. Do Milusina zapraszał tylko najbliższych przyjaciół i współpracowników.

 

Informacje dodatkowe :

 • Cena wycieczka kalkulowana dla każdej grupy indywidualnie (cena zależna od miejsca wyjazdu / zbiórki oraz liczebności grupy)
 • Proponowany program uwzględnia zwiedzanie z przewodnikiem  

oraz przejazdy autokarem między poszczególnymi punktami

 • Dodatkowe punkty programu wycieczki – do uzgodnienia.

Terminy: do uzgodnienia

Telefon 29 764 90 10 lub 29 764 81 55
PN-PT 9.00-18.00 | SOB 9.00-13.00
Facebook