Grupy Firmowe » Krajowe » 3-dniowe

Śladami „U Pana Boga za piecem” - 3 dni

Plan

 

1 dzień –

Podstawienie autokaru w miejscu zbiórki w godzinach porannych. Przejazd do Białegostoku.

Zwiedzanie najpiękniejszych zabytków Perły Podlasia , m.in. Pałac Branickich (obecnie mieści się w nim Akademia Medyczna), kościół katedralny WNMP (barokowy, zbudowany w pocz. XVII w., przebudowany w II poł. XVIII w.), Cerkiew katedralna Św. Mikołaja Cudotwórcy (największa w Polsce, klasycystyczna, zbudowana w latach poł. XIX w.); zespół kamienic z barokowym Ratuszem. 

Przejazd na zwiedzanie Supraśla.

Miasto posiada interesujący układ urbanistyczny świadczący o niezwykle bogatej historii tego terenu, której początek dała osada przyklasztorna rozwijająca się na tym terenie w XV w., a następnie rozwój przemysłu włókienniczego. Dziś w mieście Supraśl z ponad 500-letnią tradycją można zwiedzić niepowtarzalne zabytki. Najważniejsze spośród nich to: Klasztor Męski Zwiastowania NMP (kompleks budynków pobazyliańskich wraz z rekonstruowaną cerkwią obronną  w stylu gotycko-bizantyjskim z XVI w.), Pałac Buchholtzów – fabrykantów włókienniczych (obecnie Liceum Plastyczne), Dom Tkaczy (powstały w poł. XIX w.), oraz Muzeum Ikon (które dysponuje jedną z najbogatszych w Polsce kolekcją ikon XVIII, XIX i XX-wiecznych).Przejazd do ośrodka. Zakwaterowanie , obiadokolacja i nocleg.

2 dzień –

Śniadanie w miejscu noclegu.

Przejazd na całodzienną wycieczkę Szlakiem Orientu Polskiego.

Miejscowości na trasie szlaku, to egzotyczne miejsca – gdyż do dziś żyją tu polscy Tatarzy, potomkowie ludów wchodzących w skład imperium Czyngis-chana przybyli do Polski już w XIV-XV w. Ponieważ Tatarzy walczyli w wojskach polskich (m.in. pod Grunwaldem) a skarbiec królewski świecił pustkami, król Jan III Sobieski odwdzięczył się Tatarom nadając im posiadłości ziemskie na terenach dzisiejszego Podlasia. Chociaż ludność ta utraciła w XVIII wieku swój język i uległa polonizacji, to do dziś przetrwała silna wiara islamu i świadomość mongolsko–tureckiego rodowodu. Zwiedzanie m.in.:Sokółki z Muzeum Regionalnym z pamiątkami po pierwszych tatarach (zgromadzono w nim m.in. dekoracyjne tkaniny z wersetami Koranu). Bohoniki z XIX-wiecznym Mizarem - muzułmańskim cmentarzem (największym w Polsce), położonym tatarskim zwyczajem - na porośniętym lasem wzgórzu (jest jedną z dwóch głównych nekropolii Tatarów polskich nadal służącą im za miejsce pochówku, nagrobki są nieco inne niż w religii chrześcijańskiej - wszystkie zwrócone na wschód. Kruszyniany z pamiątkowym obeliskiem, meczetem i mizarem. Największą atrakcją miejscowości jest meczet (pochodzi z XVIII w., ale jego historia sięga króla Jana III Sobieskiego, budynek jest zachowany w doskonałym stanie, konstrukcja świątyni jest drewniana i postawiona na planie prostokąta, ozdabiają ja dwie wieżyczki wykończone półksiężycami, wnętrze jest podzielone na dwie części – oddzielnie dla kobiet i mężczyzn). Kolejną atrakcją będą warsztaty kuchni tatarskiej odbywające się w Jurcie/ płatne dodatkowo/. Powrót do ośrodka. Wieczorem uroczysta kolacja przy muzyce. Nocleg.

3 dzień

Śniadanie w miejscu noclegu, wykwaterowanie.

Zwiedzanie z przewodnikiem Tykocina – miasta, które posłużyło za plan trylogii „U Pana Boga…”. Tykocin to miasto, gdzie przebywali wielokrotnie w dawnych czasach królowie oraz książęta polscy. 

Jest tu przede wszystkim zachowany oryginalny układ przestrzenny miasta, z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej. Do licznych zabytków należą m.in.: oryginalna Wielka Synagoga (z XVII w.) z Muzeum Żydowskim, Mała Synagoga (dom talmudyczny), Alumnat, Rynek z pomnikiem Stefana Czarneckiego (otrzymał on Tykocin od króla Jana Kazimierza za zasługi w wojnie ze Szwedami), Zespół Klasztorny Bernardynów oraz barokowy kościół p.w. Trójcy Świętej, a także XV-wieczny Zamek Królewski (rezydencja m.in. króla Zygmunta II Augusta, kilkakrotnie niszczony, odbudowany w 2005r.!).

Na koniec obiad w Alumnacie tykocińskim, wyjazd w drogę powrotną.

Powrót w miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

 

Informacje o wycieczce:

Świadczenia: 2  noclegi, 2 śniadania, 1 obiadokolacja, 1 uroczysta  kolacja przy muzyce, 1 obiad , autokar, ubezpieczenie,   obsługa przewodnicka, pilot,, podatek VAT

Zakwaterowanie:     ośrodek „Knieja” w Supraślu,   pokoje 2-3 osobowe z  łazienkami (w cenę pobytu wliczone jest korzystanie z basenu, jacuzzi, sauny suchej i  łaźni parowej)                                

Transport: Autokar Lux z klimatyzacją, toaletą, barek (kawa,  herbata bezpłatnie)                                                                        

Terminy: do uzgodnienia wiosna –lato –jesień 2016 r.

Dodatkowe płatne warsztaty w jurcie tatarskiej ok. 30 zł/os

Zadaj pytanie

Telefon 29 764 90 10 lub 29 764 81 55
PN-PT 9.00-18.00 | SOB 9.00-13.00
Facebook